Historia miasta sięga VIII wieku, a sto lat później pierwszy polski król Mieszko I zamienia Poznań w swoją rezydencję i centrum jednej z pierwszych diecezji biskupich w Polsce. Po kampanii księcia czeskiego do państwa polskiego w XII wieku stolica została przeniesiona do Krakowa. A co z Poznaniem? Pozostał największym centrum gospodarczym północno-zachodniej Polski.
Poznań jest teraz nowoczesną metropolią, jednym ze studenckich miast Polski. Odbywają się główne festiwale kultury i wystawy międzynarodowe. Pomimo biznesowej atmosfery panującej w Poznaniu miasto szczyci się licznymi, cennymi i często niezwykłymi zabytkami architektury i sztuki, jak również przyjaznymi mieszkańcami, którymi są poznaniacy. Stare Miasto, na głównym placu, z którego dumnie wznosi się ratusz, jest jednym z najbardziej spektakularnych w Polsce. Wewnątrz znajduje się Muzeum Historyczne miasta Poznania, a na budynku można podziwiać jeden z symboli miasta – zegar z mechanicznymi koziołkami. Dzielnica cesarska – dzielnica wypełniona monumentalnymi budowlami w stylu eklektycznym, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Centrum tego obszaru stanowił Pałac Cesarski, zbudowany dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II.
Unikalne muzeum instrumentów muzycznych, utworzone w 1945 roku. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, zawiera trzecią co do wielkości kolekcję instrumentów muzycznych w Europie.
Muzeum Pojazdów Pancernych to prawdziwy raj dla miłośników pojazdów. Atrakcje wielkopolski przyciągają co roku wielu turystów zarówno z polski jak i zagranicy.