Branża meblowa w Polsce to bardzo istotna gałąź naszego przemysłu. Kluczową rolę odgrywa tutaj nasze zagłębie meblowe, czyli Wielkopolska.

Jak wygląda przemysł meblarski w Polsce?

Meblarstwo w Polsce ma się świetnie – nasze firmy doskonale radzą sobie z utrzymywaniem unijnego standardu jakości, a przy tym są bardzo dochodowe. Dodatkowo jest ich naprawdę sporo, bo prawie 30 tysięcy. Polska to jednak nie tylko eksporter nowoczesnych mebli, ale także spory rynek lokalny. Warto podkreślić, że nasz kraj jest naprawdę spory pod względem ludności, szczególnie w porównaniu z innymi państwami Starego Kontynentu.

Przemysł meblarski w Polsce ma wartość szacowaną na nawet 50 miliardów złotych. Choć nie jesteśmy tak silnym graczem jak na przykład Niemcy, sektor ten nieustannie się rozwija. Rynek meblarski w Polsce od lat utrzymuje bardzo stabilny poziom, a branża meblowa korzysta głównie z bogatej tradycji. W naszym kraju od długiego czasu tworzy się wysokiej klasy wyposażenie wnętrz, które odnosi sukcesy zarówno za granicą, jak i na polskim rynku.

Mamy także swoje własne zagłębie meblowe. To region, w którym znajduje się około 13% firm, jednak mają one ogromny udział w eksporcie, szacowany nawet na 70%. Meble z Wielkopolski wyróżniają się szczególnie wysokim poziomem jakości. To bardzo ciekawa historia – przez ostatnie 30 lat integracji z europejskimi rynkami nauczyliśmy się sporo od lepiej rozwiniętych krajów. Szybko udało nam się opanować wysoki standard produkcji i technologie, które pozwalają nam na podbicie europejskiego rynku meblarskiego. Czemu zawdzięczamy taki sukces? Jak polskie marki wypadają na tle innych? Skąd wziął się fenomen mebli z Wielkopolski? Odpowiedzmy sobie na wszystkie z tych pytań, przenosząc się w okolice Poznania.

Dlaczego Wielkopolska uważana jest za zagłębie meblarskie w Polsce?

Wielkopolska to region, w którym produkowane są meble o bardzo różnym zastosowaniu. Większość firm koncentruje się na produktach przeznaczonych do codziennego wykorzystania – to wyposażenie, które znajdziemy w kuchni, pokoju dziennym, salonie czy sypialni. Stosunkowo niewiele przedsiębiorstw stawia na produkcję mebli laboratoryjnych czy rozwiązań przeznaczonych dla edukacji. Wiele z firm z Wielkopolski to także dosyć niewielkie zakłady. Na wstępie nie wygląda to tak, jakby przemysł meblarski z okolic Poznania miał nas czymś zaskoczyć. Warto jednak zauważyć, że znajdziemy tutaj ogromną liczbę fabryk, około czterech tysięcy firm z sektora meblarskiego, a także liczne szkoły i uczelnie kształcące ekspertów z tej dziedziny. Do tego wszystkiego dochodzi rozwinięta infrastruktura logistyczna i transportowa. Dzięki takim warunkom renoma mebli z Wielkopolski niesie się szerokim echem od Niemiec aż po USA.

Meble z Wielkopolski zawdzięczają swój sukces trzem filarom. Pierwszym, najważniejszym z nich jest lokalizacja geograficzna. To ona sprawiła, że wiele osób dostrzegło potencjał w rozwijaniu przemysłu właśnie w tym obszarze. Gdy myślimy o innowacji, pierwszą myślą zazwyczaj są miasta takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. To miejsca, w których biznes kwitnie, przemysł się rozwija, a zarobki rosną. Poznań pozornie znajduje się nieco „na uboczu”, jednak tak naprawdę to właśnie stolica Wielkopolski stanowi centrum polskiej sieci eksportowej. Prosty dostęp do rynków zachodnich to bardzo ważny atut. Z województwa wielkopolskiego można w prosty sposób dostarczyć towary do Niemiec, Francji, Czech, Belgii, Holandii czy nawet Wielkiej Brytanii. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze transportowej można je także szybko przewieźć do Świnoujścia i Trójmiasta. Stamtąd produkty mogą płynąć na cały świat – od Skandynawii po Amerykę. O sukcesie w przemyśle decyduje jednak wiele różnorodnych aspektów. Samo korzystne ulokowanie gospodarcze nie zmieni się w sukces, jeśli nie będzie tam czynnika ludzkiego – ten jest niezwykle ważny w Wielkopolsce.

Wiele uniwersytetów i szkół wyższych w Poznaniu otwiera kierunki, które kształcą ekspertów w dziedzinie sektora meblarskiego. To kadra zarządzająca, marketingowcy, technolodzy i innowatorzy. Z drugiej strony równie solidne podstawy tworzą szkoły zawodowe i technika zapewniające wysoki poziom edukacji. Tego typu placówki dostarczają na rynek wykwalifikowanych szliferów, tapicerów, stolarzy i innych specjalistów. Dostęp do kadry związanej z sektorem meblarskiej jest więc niezwykle łatwy. Jest to jednocześnie kadra o bardzo bogatym zasobie wiedzy, kształcona przez ekspertów. Przekłada się to niewątpliwie na jakość produktów i chęć inwestorów do rozwijania swoich inicjatyw.

Polskie zagłębie meblowe ma swoją renomę – to kwestia ważniejsza nawet od środków finansowych. Meble z Wielkopolski zyskały także na tym, że ich poziom bardzo szybko dogonił jakość rozwiązań tworzonych na potrzeby rynków Unii Europejskiej. To kolejna zaleta wynikająca z lokalizacji – przedsiębiorcy z tego województwa dobrze rozumieją realia, jakie obowiązują za naszą zachodnią granicą. W okresie reform gospodarczych Wielkopolska wyszła obronną ręką z dość burzliwych zmian, wykorzystując kapitał w odpowiedni sposób. Nie bez znaczenia było tu także wejście do Polski zagranicznych producentów.

Dlaczego warto wybrać meble produkowane w Wielkopolsce?

W momencie otwierania się na handel z innymi krajami nasz rynek był bardzo podatny na przyswajanie produktów z zagranicy, które prezentowały lepszy poziom wykonania i trwałości. To sytuacja, która wymusiła na firmach z Wielkopolski szybki rozwój i dorównanie swoim konkurentom. Zagłębie meblowe zaczęło szybko dokonywać restrukturyzacji, wzorując się na firmach cieszących się największym zaufaniem wśród klientów. Okres zmian był trudny, jednak obecnie możemy korzystać z polskich rozwiązań, które nie odbiegają jakością od propozycji z innych państw. Europejskie firmy od lat korzystały z innowacji i zdobyczy nauki. Przykładem może być Hilding Anders i laboratorium SleepLab – to doskonały dowód na to, że bogata wiedza ekspertów może przyczynić się do rozwoju przemysłu meblarskiego. Szwedzka firma tworzy łóżka, materace i wyposażenie sypialni, a także akcesoria takie jak poduszki, a jej produkty są opracowywane ze wsparciem specjalistów z dziedzin neurologii, fizjologii, ergonomii i nie tylko. Nasi producenci, skonfrontowani z wysokiej jakości materacami, takimi jak Hilding Pasodoble, Hilding Zorba czy Hilding Fandango, wiedzieli, że muszą poświęcić sporo środków na rozwój. Propozycje producenta ze Szwecji można poznać bliżej na stronie Hilding.pl.

Dzięki bogatej tradycji i znaczących inwestycjach w rozwój rynek meblarski w Polsce jest bardzo silny. Polskie firmy oferują rozwiązania wysokiej klasy, które sprawdzają się zarówno w naszych domach, jak i w innych krajach. Meble z Wielkopolski prezentują znakomity poziom jakości i nadają się do wieloletniej eksploatacji. To bardzo dobrze zaprojektowane towary, za które nasz kraj ceniony jest na całym świecie.

Opracowane: zdrowykregoslup.pl